Familien (2015)

  • Arranger november-vandring med bål og undringsstund under nattehimmelen. Lag pinnebrød eller grill epler eller bananpå bålet. Ta tid til samtale om skaperverket og Guds storhet, om menneskets plass, klimaendringene,  håp og hva vi kan gjøre med global urett. På Ressursbanken finner du for eksempel forslag til samtalestund med yngre barn.
  • Gjør som adventistene: Utlys til konkurranse: Beste bærekraftige middagsrett for 6.-9. klasse! Premie kan f. eks. være kurstimer med en kokk, eller ei grønn kokebok. Beste oppskriften sendes til lokalavisen eller menighetsbladet.
    Barn, unge og voksne kan også gjøre dette sammen, f. eks. i blandede lag en matlagingskveld eller som forberedelse til den ukentlige fellesmiddagen i menigheten. Her er en utslippsoversikt for ulike matvarer. Mange gode oppskrifter finnes på Grønn Hverdag.
  • Lag en gratis buffet basert på mat som skulle dumpes pga. utgått dato og la kollekten gå til et godt formål: Lær hvordan «Matgilde mot hungersnød» gjør det. Lær mer om mathåndtering her.
  • Lag byttemarked, klesbyttefest, eller motevisning med gjenbruksklær- og ting, i samarbeid med Fretex eller en gjenbruksbutikk?
  • Arranger redesign & omsøm-kveld i menigheten eller meld dere på kurs sammen! Få inspirasjon her eller i Fretex sitt magasin.  Vi kan formidle kontakt med kursholdere.

Kjøttfri mat
Hvorfor kjøttfrie måltider en eller flere ganger i uka? 15 prosent av de globale klimagassutslippene kommer fra husdyrhold. Å produsere én kilo storfekjøtt gir like mye utslipp av klimagass som å kjøre 25 mil med bil og krever mange tusen liter vann. Mindre kjøttforbruk i kosten frigjør jordbruksareal vi trenger for å fø en økende befolkning. Det vil også hindre avskoging og muliggjør beskyttelse av ville dyr og planter. Lær mer om temaet her.

Du kan finne gode oppskrifter her:

(Takk til ADRA/Adventistsamfunnet for deling av oppskrifter)

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..